Yekta Türkçeyi yasakladı fatura YÖK üyelerine çıktı

Uzun zamandır bu köşede YÖK’ün Yurtdışında Türkçe yükseköğretim yasağını eleştiren yazılar yazıyorum. Eski YÖK başkanı Yekta Saraç Milli Eğitim Bakanı olabilmek için ve ya Yektaya Milli Eğitim bakanlığı sözü verilerek yurtdışında Türkçe Yükseköğretim yapılamaz kararı çıkartıldı. Bizim dışımızda kimsenin gıkı çıkmıyor. Türkçe dünya dilidir diyen sayın cumhurbaşkanımız bile konu karşısında susuyor. Başta Kıbrıs olmak üzere Kazakistan Azerbaycan Kırgızistan ve Özbekistan’ın resmi dili Türkçe ama oralarda yapılan Türkçe yüksek eğitim Türkiye tarafından kabul edilmeyecek. Bu ne demek Türkçe dünya dili olmaktan çıkıp son şeyhülislam Mustafa Sabri Efendinin deyimi ile cehennem dili haline dönmüş oldu. Bizim iktidarın bileşenlerindeki bazı grupların İdeolojik ve patolojik rahatsızlıkları sık sık su yüzüne çıkmaktadır. Mustafa Sabri Efendi Eşari ulemasıdır, Türk ve Türklük düşmanıdır. Milli mücadeleye karşı çıktığı, Damat Ferit hükümetlerinin vazgeçilmez şeyhülislamı olduğu için Önce Yunanistan’a oradan da Mısıra kaçmak zorunda kalmıştı. 1954 te ölene kadar Mısır üzerinden Türkiye düşmanlığı devam etmiştir. Yekta Saraç ile Şeyhülislam Mustafa Sabri’nin ne alakası var diyeceksiniz. Mustafa Sabri Tokatlıdır. Yekta Saraç da Tokatlıdır ve Yektanın babası Mehmet Emin Saraç Mustafa Sabri’nin öğrencisi olarak 9 yıl Mısırda ikamet etmiştir. Mustafa Sabri Ezher uleması olarak Türkiye’den okumak için Mısıra gidenleri sıkı bir Atatürk ve Türkiye düşmanı olarak yetiştirir. Yekta Saraç hem ideolojik olarak Türkçenin yasaklanmasını bir ibadet şekli olarak algılar ve hem de ona Milli Eğitim bakanlığı sözü veren zatı muhtereme ittiba ederek bir taş ile iki kuş vuracaktır. Yekta iki dönemdir Mustafa Sabri’nin temsilcisi olarak Türkiye Cumhuriyeti devletinin en mütenahi kurumu olan YÖKe başkanlık etmiştir ve YÖKü adeta intikam alırcasına mahvetmiştir. Bu bir ayrı yazı konusu olabilir. Eşari medrese zihniyetinin temsilcisi Mustafa Sabri’nin mantığını, ufkunu YÖK’e aktararak Türk Yüksek eğitim ve öğretimini tarihin en rezil halini yaşatan Yekta yargılanır mı bilmiyorum ama Yekte’ya uyarak Türkçe yasağını çıkaran o muhterem YÖK üyeleri bugünlerde oldukça zor günler yaşıyor. Yekta Milli eğitim bakanlığı sözü ile kandırılırken YÖK üyelerine Yekta ne sözü verdi bilinmez ama o YÖK üyeleri bugün bir bir ya görevlerine son verilerek ya da istifa ettirilerek en ağır hakarete maruz kalıyorlar. Türkçeye ihanetin faturası en ağır şekilde burunlarından fitil fitil gelecek, hatta FETÖ üyeleri gibi yargılanacaklar.
Uhutun okçuları Cem Sultanın çocukları ve Mustafa Sabri’nin YÖKü
Uhut savaşını hepimizi biliriz okçular tepesindeki ganimet aşığı gafilleri de biliriz. İşte o gafiller üzerinden değil, savaşta canhıraş savaşanlar üzerinden İslam Tarihi bu güne geldi. AK Parti hükümeti bu süreci çok iyi bilmelidir ve ganimetcileri yüzünden bitme noktasına gelmiştir. Cem Sultan Papaya sığınarak elde etmeye çalıştığı Osmanlı tahtına oturma hayalini evlatlarının canı ile ödedi. İşte FETÖ de Papalık ve ABD üzerinden Türkiye’de iktidara gelmek istedi sonuç ortada. Ne İslam Tarihi okçular üzerinden ne de Osmanlı Tarihi Cem Sultanın çocukları üzerinden yürümedi. Şimdi de Mustafa Sabri’nin intikamını almak, onun üzerinden Türkiye Cumhuriyetini yok etmek isteyenler Cumhur ittifakını sırf beka endişesi ile destekleyenlerin tokadı ile perişan olacaklar.
YÖK üyeleri şimdi istifa ettiriliyor, görevlerine son veriliyor ama Mustafa Sabri’nin intikamı ile YÖK’ü mahveden, yurtdışında Türkçe eğitimi yasaklayan Yekta Saraç ile birlikte yargılanacakları günler yakındır. Sadece Yekta Saraç değil Ona baskı yaparak ve ya Ona Milli Eğitim bakanlığı sözü vererek Makedonya’daki İngilizce eğitim veren üniversitesini koruyabilmek için yurtdışında Türkçe eğitimi yasaklatan bay muhterem de yakında gerekli cevabı alacaktır. Cumhur ittifakının milli bileşenleri vatan için bayrak için Türkçe için verdikleri mücadeleye devam edeceklerdir. Bu hesaplaşma sandığa yansımadan sayın Cumhurbaşkanımız meselelerin farkına varmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.