Ahmet Özal Cumhurbaşkanı adayı oldu

Ahmet Özal Cumhurbaşkanı adayı oldu

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal, Türkiye ittifakı Cumhurbaşkanı adayı oldu. Herkese eşit bir Cumhurbaşkanı olacağını söyleyen Özal, "Bana güvenen herkese teşekkür ederim" dedi.

Yeşilköy'de bir otelde 16.00'da 'Türkiye İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Tanıtım Toplantısı' düzenlendi. Toplantıda 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Tek Parti Genel Başkanı Ahmet Özal, partisinden istifa ederek, Türkiye İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıkladı.

İttifakta bulunan 7 partinin genel başkanlarının konuşmaları sonrası kürsüye gelen Özal, "Bana göre Türkiye bu değişimlere hazırlanmalıdır. Kaybedecek vakit yoktur. Geçmiş tecrübelerimden, dünyadaki gelişmeleri takip etmek gerektiği biliyorum. Bunları bildiğim için 20 sene sonra siyaseten geri döndüm. Çünkü benim bakanım burası. Ve her ne kadar uzun yıllar yurt dışında yaşasam da sonunda tekrar ülkeme geldim. Bugün dünyadaki gelişmeler, Türkiye'deki gelişmeler, biz ne yapabiliriz diye düşünmeye başladık. Vicdanımızdan dolayı buradayız. Şimdi kıymetli dostlar çok kısa kısa problemlerimizle ilgili ve yapılması konuşuyoruz. Türkiye deprem bölgesi Marmara'da beklenen deprem var. Ne zaman olacağı belli değil. Ama bu konuda rahatsız olmamız lazım. Vergiler konusuna çok kısa değineceğim. Türkiye'de 200 çeşit vergi bulunuyor. Bu vergilerin çoğu geçersizdir. Türkiye'de ki esnaf, sanatkar, iş dünyası, memur, işçi, emekli, herkesin sorunu vergidir. Vergi oranlarını aşağı indirmek zorundayız. Vergi oranının ne kadar aşağı indirirseniz o kadar çok vergi toplarsınız. Bu yasalarla konuşulan naylon faturalar, uydurma faturalardan da kurtulmuş olursunuz. Bana sorarsanız, ben Türkiye'deki toplam vergileri; KDV'yi, gelir vergisini yüzde 10 indiririm, başka vergi de almam. Ben eğer Cumhurbaşkanı seçilirsem herkese aynı mesafede yaklaşacağım. Benim TBMM'de grubum var diye kavga etmeyeceğim. Türkiye İttifakının genel başkanları tarafından aday gösterildim. Bana güvendikleri ve inandıkları için hepsine teşekkür ediyorum" dedi.

'MİLLİ GELİRİMİZ 8 BİN DOLAR DEĞİL 40 BİN DOLAR OLURDU'

Özal, "Bakın terörden dolayı 50 bine yakın vatandaşımız hayatını kaybetti. 30 bin civarında güvenlik güçlerimiz şehit oldu. Türkiye bu 40 yıl içerisinde 2 buçuk trilyon dolar kaybetti. Bu para ne kadar büyük olduğunu kısaca anlatayım. Fransa Avrupa'nın en büyük ekonomilerinden bir tanesidir. Milli geliri 2.1 trilyon dolardır. İngiltere'nin milli geliri 3 trilyon dolardır. Bizim teröre harcadığımız, kaybettiğimiz para 2 buçuk trilyondur. Eğer Türkiye bu 2 buçuk trilyonu kendi ülkesinin yatırımlarına harcayabilseydi, inanın bugün kişi başına milli gelirimiz 8 bin dolar değil 40 bin dolar olurdu. Yazıktır bu ülkeye, bize dayatılan bu kavganın çözümü yine bizdedir. Yurt dışında bulunan ülkelerden çözüm beklemeyin. Onlar bu durumu tahrik etmeye devam edeceklerdir. Bir mesele bir sorun varsa bunun çözüme ulaşacağı yer meclistir. İspanya'da ve İngiltere'de terör meselesi çözülmüştür. ETA'nın olduğu dönemde terör eylemlerinde hayatını kaybeden insan sayısı 800'dür. Bizim ülkemizdeki 50 bin insan yaşamını yitirmiştir. Bizdeki problem daha büyüktür" diye konuştu.

AHMET ÖZAL KİMDİR?
Ahmet Özal, Türkiye Cumhuriyeti 8. Cumhurbaşkanı ve 19. Başbakanı Turgut Özal'ın en büyük oğludur. Ahmet Özal 1955 yılında Ankara'da doğdu. ABD'de North Carolina State Üniversitesi'nden mezun oldu. Ekonomi alanında yüksek lisans eğitimi aldı. Üniversite eğitiminin ardından New York'ta American Express'te çalıştı.

Ahmet Özal'ın Elvan Özal ile olan evliliğinden 2 çocuğu vardır. Ahmet Özal bekardır.

AHMET ÖZAL NE İŞ YAPIYOR?
1 Mart 1989 tarihinde Cem Uzan ile birlikte Türkiye'nin ilk özel televizyon kanalı "Star 1"i kurdu. Cem Uzan ile ortaklığın sona ermesinin ardından Kanal 6'yı kurdu ve Türkiye'de dördüncü özel televizyon kanalının sahibi oldu. 1995 yılında Mehmet Ali Ilıcak ile ortak oldu. Ahmet Özal, Belarus, Irak ve Türkiye'de müteahhitlik yapmaktadır.

AHMET ÖZAL'IN SİYASİ YAŞAMI
Ahmet Özal, 1999 Türkiye Genel Seçimleri'de Malatya'dan bağımsız milletvekili seçildi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi olarak görev yaptı. 2009 Yerel Seçimleri'nde Anavatan Partisi'nin İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı oldu. Demokrat Parti genel başkan yardımcısı olarak da görev yaptı. 19 Aralık 2014 tarihinde Ana Parti'yi kurdu. 2015 Türkiye Genel Seçimleri'de Saadet Partisi Mardin milletvekili adayı oldu fakat seçilemedi. 28 Şubat 2015 tarihinde Hak ve Adalet Partisi'ne katıldı. Son olarak TEK Parti Genel Başkanı oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler