Dr. Mehmet Cavlı

Dr. Mehmet Cavlı

Merkez Bankası, Emisyon Hacmi.

Ekonomi de çok büyük hareketlilik olmasına rağmen, hareket küçük küçük oluştuğundan dikkat çekmiyor denebilir. Hastalık sonrası bahane hastalık idi. Ama rakamlar farklı yorumları önesürüyor. Alınan önlemler, alınacak önlemler, hastalığın oluşturduğu sosyal psikoloji, ekonomik etkileri, ticarete verdiği zararlar, istihdama zararları, ailelerin durumu gibi birçok konuların ele alınması, bütün ülkelerin politikaları yönünden ihtiyaçtır. 1929 ekonomik krizi gibi, geniş bir salgın.
Ülkelerin maddi, nakti ve ekonomik güçlerinin sınanmasınada ölçü olduğunu söylemekte gerekir.
Malumunuz, ülkemizde 1.Ocak.2005 yılında Yeni Türk Lirası (paradan 6 sıfır atılarak), Yeni Türk Lirası banknotlar tedavüle girdi, 1.Ocak.2009 yılında Türk Lirasına dönüş yaptığımızı hatırlatarak bugün yakın geçmişteki emisyon hacmimize bakacağız. Emisyon hacminin ne kadar büyüdüğünü göreceğiz. Şunu hatırlatayım ki, 20 yıl öncesi, 40 yıl öncesi emisyon hacmini yazarak, değerlendirme yaparak kafaları karıştırmak istemedim. Öyle bir analiz yapılması da gerekir. Ama ben yapmadım.
Ekonomik yönden bir dönemin emisyon hacmine ait yakın geçmiş rakamlarına bakılmalıdır.
Merkez Bankası internette görülen kaynaklarında aynı zamanda aşağıdaki ifadeler yer almaktadır;
“Ülkemizde banknot basma ve ihraç yetkisine sahip olan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), bu yetkiyi tek elden ve süresiz olarak Merkez Bankasına devretmiştir.
Türkiye’de banknotların tasarım ve basım işlemi, Merkez Bankası bünyesindeki Banknot Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilir. Banka ayrıca, kendine ait matbaası bulunan dünyadaki sayılı merkez bankaları arasındadır.
Merkez Bankası dolaşıma çıkarılacak olan Türk lirası banknot miktarını (emisyon miktarı) belirleyerek, banknotların basımını ve dağıtımını gerçekleştirir.”
Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına göre, para basma yetkisi TBMM’ne aittir. Bu yetki devredilmiştir. Hemde süresiz.
Yani TBMM banknot basma ve ihraç yetkisini süresiz olarak Merkez Bankasına devretmiştir.
Bu konu önemli bir analizi, müzakereyi, değerlendirmeyi gerektirir.
Makalem mevcut bilgiyi vermekten ibarettir.
Bu günlük bu konuya değinmiş olalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.