Gazim ne diyor?

Gazim ne diyor?

MAHKEMELER TARAFINDAN ŞARAPNEL PARÇALARI ARTIK GAZİLİK NEDENİ SAYILMAYA BAŞLANDI ( 2 )

Asker ve emniyet teşkilatında görevi esnasında 3713 terörle mücadele sırasında yaralandığı halde vazife malulü olamayan arkadaşlarımızın da bu yazımızı inceleyerek haklarını aramalarını tavsiye ediyoruz.
Kıymetli Gazi kardeşlerim, sevgili dava arkadaşlarım, öncelikle yeni yılın ailemize, ülkemize ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyoruz.
Bilindiği üzere Gazilik haklarımızı almak için hep birlikte çıkmış olduğumuz bu kutlu yolda belirlediğimiz hedeflerden biri de; 1053 sayılı Nizamnamede olmamasına rağmen terör saldırısında vücutlarına şarapnel parçası isabet eden kardeşlerimizin de malul sayılmasıdır.
Belirlediğimiz bu hedefimize de bugün itibariyle ulaşmış bulunmaktayız. Bu gün kazandığımız bir dava ile şarapnel parçaları artık malullük için yeterli bir neden olarak kabul edilmiştir. Vücudunun çeşitli yerlerinde şarapnel parçası bulunan bir kardeşimizin Gazilik haklarını almak için Ankara 16. İdare Mahkemesinde açmış oluğumuz davada Mahkeme tarafından şarapnel parçalarının vazife malullüğü için geçerli ve yeterli bir neden olduğuna karar verilmiştir.
Terör saldırısı neticesinde vücutlarına şarapnel parçası isabet eden Gazi kardeşlerimiz sağlık kuruluşlarına muayene için gittiklerinde; sağlık kuruluşları tarafından yapılan muayene sonucunda söz konusu şarapnel parçalarının VÜCUTTA AKUT VE KRONİK HASTALIKLARA NEDEN OLARAK FONKSİYON KAYBINA NEDEN OLDUĞU, vücutta toksikolojik ve lokal etki açısından kişide fonksiyon kaybı meydana getirdiği ve söz konusu şarapnel parçaları ve yabancı cisimlerin vücutta kaldığı sürece kişinin sağlığını artarak tehdit eden bir sürece girileceği vurgulanmaktadır.
Vücuda isabet eden şarapnel parçaları ve yabancı cisimlerin bir çoğu sinirlere ve diğer hayati organlara yakın yerlere isabet etmiş olmaları nedeniylecerrahi müdahaleler ile çıkarılmaları mümkün değildir. Dolayısıyla vücutlarında şarapnel parçası buluna Gazi kardeşlerimizin hayatlarının geri kalan kısmını büyük hayati risk altında geçirecekleri gerçeği ile karşı karşıya kalınmaktadır.
Vücuttaki şarapnel parçaları ve yabancı cisimlerin zamanla vücutta zehirlenme ve başka hastalılara neden oldukları günümüzde tıbben de ortaya çıkarılmıştır. Bu bilimsel verilerden hareketle, terör saldırısında yaralanmaları sonucu vücutlarına şarapnel parçası ve yabancı cisim isabet eden Gazi kardeşlerimizin malul sayılmaları için açmış olduğumuz davalarda Mahkemelerce artık şarapnel yaralanmalarının malullük için yeterli bir neden olduğuna karar verilmeye başlanmıştır.
1053 sayılı Vazife Malullüklerinin Nevileri ve Dereceleri Hakkında Nizamname'nin; 1. maddesinde; "Madde 1 – 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 52 nci maddesinde 6 derece olarak belirtilen vazife malûllüklerinin nevileri ilişik cetvelde gösterilmiştir. Cetvelde gösterilenler dışında görülecek malûllüklerin hangi dereceye girecekleri Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Sağlık Kurulunca tayin olunur." hükmü, 60. maddesinde; "60 – Yaralanma neticesi akciğer, karaciğer, kalp, kafatası ve beyin ve benzeri gibi önemli iç organların içinde kalarak bu organlarda aşikar vazife bozukluğu yapan ve ameliyatla çıkarılması imkansız olan yabancı cisimler."hükmü ve "Cetvelin uygulanmasında nazara alınacak esaslar:" başlıklı "A" bendinde "A) Cetveldeki derecelerden hiç birine uymıyan birden fazla malüliyeti olup da bunların toplamı, sağlık durumu normal bir kimseye nazaran ruhi veya bedeni yahut hem ruhi hem bedeni çalışma kudret ve kabiliyetinin en az % 30 undan mah-rumiyetini gerektirirse bu malüliyet 6 ncı derece olarak kabul edilir." hükmü gereğince ASKERLİK HİZMETİ GÖREVİ SIRASINDA vücuduna şarapnel parçası isabet ederek yaralanan her kesin vazife malulü (Gazi) sayılması gerekmektedir.
Yine aynı şekilde, terörle mücadele sırasında vücuduna şarapnel parçası isabet ederek yaralan Emniyet mensubu (Polis Memuru, Emniyet Amiri, Emniyet Müdürü) görevliler de; 03.01.2018 tarihli ve 30290 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ'nin eki olan "HASTALIK BRANŞLARINI SINIFLANDIRILMASI"başlıklı Ek-3'te cetvelde bulunan "9-Ortopedi ve Travmatoloji" adlı hastalık grubunun "D" sınıfındaki "7." madde kapsamında; "Beden hareket ve fonksiyonları ile çalışma gücü ve verimini bozan, kemiklerin, kasların ve diğer dokuların içindeki yabancı cisimler." şeklinde yer alan "7." madde kapsamında vazife malulü (Gazi) sayılmaları gerekmektedir.
Bu vesileyle, vücutlarında şarapnel parçası bulunan ancak 1053 sayılı Nizamnameye girmediğinden bahisle vazife malulü sayılmayan kardeşlerimizin dava açmaları için artık ortada bir engel kalmadığını, davalarını açmaları gerektiğini saygılarımızla öneriyoruz.
EN KALBİ SEVGİ VE SAYGILARIMLA…
Mustafa GAZİM  ( Kurubacak ) 3713 Terörle Mücadele Sırasında 1995 yılında Kuzey Irak’ta yaralanan 1953 Bakanlar Kurulu 1053 nizamname ve T.S.K. Sağlık Yeteneği yönetmeliği mağduru

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum